Lucrari ce se deruleaza in anul 2016

• Modernizare si asfaltare drumuri comunale si satesti L=16,169 km. Asfaltarea drumurilor din satele Firtatesti ( Saliste), Giulesti (Cocorasti), Cuci, Becsani, Nisipi,Afanata.
  • Asfalatare drumuri satesti L= 8,15 km in satele Sotani, Dejoi,Giulestii de Sus ( la cimitir, la Enacache).
  • Asfaltare drumuri agricole L= 8,788 km prin fonduri europene.
  • drum la Biserica Cuci- scoala Catetu;
  • drum la Manastire ;
  • drum la Biserica “ Schit”;
  • Modernicare si dotare camin cultural in satul Sotani.
  • Construire acoperis Biserica noua Sf.Mihail si Gavril-Dejoi.
  • Finalizare sistem integrat de apa si canalizare in satele : Becsani,Nisipi, Girnicet,Dejoi si Sotani.
  • Construire 2 (doua) poduri in satele Giulestii de Sus si Sotani.
  • Construire statie pompare si alimentare cu apa si forare put nr4 .in satul Tanislavi pentru suplimentare debit apa in satele Popesti ,Dancai,Tanislavi,Stanculesti si Dozesti.
  • Modernizare si dotare camin cultural in satul Dozesti.
  • Construire gradinita copii cu program prelungit cu 3 grupe in satul Giulesti,vis-à-vis de centrul multifunctional de servicii sociale.

Programul la gradinita va fi intre orele 8:00-16:00, iar copii vor fi transferati cu microbuzele ,vor servi o gustare si o masa calda gratuite.

• Comuna Firtatesti va fi dotata cu buldoexcavator nou si tractor cu remorca pentru  lucrari de intretinere si deszapezire prin fonduri europene.
Stiri

In comuna Fîrtatesti incepand cu luna MAI 2016, actele cadastrale se vor intocmi gratuit pentru toti cetatenii comunei.   Comuna Fîrtatesti va […]